Raport

Rynek biurowy w Warszawie – kwiecień 2021

Najnowszy raport JLL analizujący sytuację na rynku biurowym w Warszawie w I kw. 2021 r.

27 kwietnia 2021

Pierwsze trzy miesiące 2021 r. ponownie okazały się wyzwaniem zarówno dla gospodarki jak i dla rynku nieruchomości, w tym dla sektora biurowego. Po ogłoszeniu kolejnego lockdownu w marcu br., zdecydowana część firm znów przeszła w tryb pracy zdalnej, a inne zmuszone były do znaczącego zwiększenia rygoru przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

W efekcie kolejnych decyzji i wprowadzanych obostrzeń, widoczna jest zmiana w dynamice na rynku biurowym w Warszawie. Przejawia się ona zarówno w aktywności deweloperów (obecnie realizowanych jest 420 000 m² i jest to najniższy wolumen powierzchni w budowie od 11 lat), jak i w popycie na powierzchnie biurowe w ujęciu kwartalnym, który również jest najniższy od roku 2010. Dodatkowo współczynnik pustostanów wzrósł do poziomu 11,4% i jest najwyższy od 2017 r. Presji zwyżkowej na ten wskaźnik spodziewano się jeszcze przed pandemią, która dodatkowo wpłynęła na jej większą dynamikę. Ograniczona nowa podaż planowana na kolejne lata może doprowadzić do zahamowania lub zmniejszenia współczynnika powierzchni niewynajętej.

Trendem, który pojawił się zarówno w trakcie globalnego kryzysu finansowego z lat 2008-2009, jak i w trakcie pandemii COVID-19, są próby ograniczenia wielkości biura przez niektórych najemców poprzez wystawienie części powierzchni na podnajem. W ostatnich miesiącach obserwujemy jednak delikatne spowolnienie dynamiki wzrostu liczby ofert podnajmu.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.