Raport

Rynek biurowy w Warszawie – I kw. 2024

Hybrydowa transformacja potrwa jeszcze kilka lat

08 maja 2024
Autorzy:
  • Mateusz Polkowski
  • Ewa Grudzień
  • Piotr Kamiński

Z uwagi na fakt, iż wiele firm zdecydowało się sfinalizować umowy w końcówce 2023 r., pierwszy kwartał 2024 roku odnotował wyraźnie słabszy wolumen transakcyjny. Całkowity popyt na biura w tym okresie wyniósł 139 400 m², tj. około 11% poniżej wyniku z I kw. 2023 r.

W I kw. 2024 r. do użytku oddano blisko 50 000 m² nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 15 500 m² stanowiła renowacja istniejącego budynku biurowego Saski Crescent (COB). Wśród nowych projektów, największe ukończone inwestycje stanowiły dwa budynki w ramach kompleksu Lixa o łącznej powierzchni 26 300 m². Ilość powierzchni w budowie utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie. Na koniec marca 2024 r. było to ok. 270 000 m². Blisko 90% tej powierzchni jest zlokalizowane w centrum miasta, głównie w okolicach ronda Daszyńskiego.

Pierwszy kwartał 2024 r. przyniósł niewielki wzrost wskaźnika pustostanów, który na koniec marca wyniósł 11,0% (wobec 10,4% notowanego na koniec 2023 r.).

Po względnej stabilizacji w 2023 r., stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe wróciły na ścieżkę wzrostu. Dotyczyło to wszystkich warszawskich stref biurowych. Obecnie w centrum miasta czynsze kształtują się na poziomie od 18,00 do 27,00 €/m²/m-c. Dla pozostałych stref, stawki wynoszą przeciętnie od 13,75 do 18,50 €/m²/m-c, przy czym na rynku nadal można znaleźć oferty na poziomie 12,00-13,50 €. 

Osłabiona aktywność inwestorów oraz utrzymujący się wysoki koszt finansowania doprowadziły do wzrostu stóp kapitalizacji w 2023 r. Rosnąca liczba aktywnych oferentów, obserwowana w pierwszych miesiącach 2024 r., może być znakiem stabilizacji obecnego poziomu stóp kapitalizacji. Na koniec marca stawki dla najlepszych warszawskich aktywów biurowych, z umowami najmu przekraczającymi 5 lat, były szacowane na ok. 6.0%.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.