Raport

Warszawski rynek nieruchomości – II kw. 2022

W ostatnich miesiącach na rynku biurowym widoczne było znaczące ożywienie: spadek wakatu, zmniejszającej się liczba ofert podnajmu i rekordowo wysoki popyt na biura.

10 sierpnia 2022
Autorzy:
  • Mateusz Polkowski
  • Hanna Dąbrowska
  • Tomasz Czuba

Odnotowana w I poł. 2022 r. aktywność najemców, która wyniosła aż 479 400 m² była najwyższym wynikiem w ujęciu półrocznym w historii. Poprzednim okresem, w którym wolumen popytu był na zbliżonym poziomie (ok. 474 000 m²), była II poł. 2019 r, czyli ostatnie kwartały przed wybuchem pandemii COVID-19. Obecny wynik pokazuje, że stołeczny rynek biurowy przechodzi tzw. „odbicie” po dwóch latach nieustającej niepewności. Kontynuując trend z I kw. br., za największy udział w popycie (31%) odpowiadały powierzchnie wynajęte przez firmy sektora bankowości i finansów.

W I poł. 2022 r. na stołeczny rynek dostarczono osiem budynków biurowych o łącznej powierzchni 129 000 m², których poziom wynajęcia w momencie oddania do użytku wynosił ok. 85%. Do największych nowych inwestycji należą: Forest Tower (51 500 m², HB Reavis) oraz dwa budynki SkySAWA (31 300 m², PHN).

Po kilku latach stale rosnącej aktywności deweloperów, kiedy w realizacji pozostawało od 700 000 m² do 800 000 m², w budowie obecnie jest jedynie 260 000 m², co jest najniższym wynikiem od 2010 r. Przyczyn tej sytuacji jest kilka – ostrożność, brak gruntów, konkurencja o działki ze strony sektora PRS, kwestie administracyjne i wzrost kosztów realizacji. W związku z powyższym w 2023 r. przewidywana jest luka nowej podaży.

W I poł. 2022 r., najwyższe czynsze transakcyjne dla najlepszych nieruchomości biurowych odnotowały wzrost, szczególnie widoczny w centrum miasta. Na koniec czerwca br. stawki te wynosiły od 18 do 25,5 €/ m²/ m-c w szerokim centrum, do blisko 17 €/ m²/ m-c poza nim i pozostają w trendzie wzrostowym.

Na koniec czerwca 2022 r. współczynnik pustostanów wynosił 11,9% (11,6% w strefach centralnych i 12,2 % poza centrum), co stanowi spadek o 0,6 p.p. r/r i 0,3 p.p. w odniesieniu do poprzedniego kwartału.

Całkowite obroty w I poł. 2022 r. w Polsce przekroczyły 1,3 mld euro, co stanowi wzrost o 54% w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Transakcje zawarte w Warszawie odpowiadały za 51% wolumenu. Na koniec I półrocza stopa kapitalizacji dla najlepszych warszawskich aktywów (przy założeniu 5-letnich umów najmu) oczekiwana była na poziomie ok. 4,75%.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.