Raport

Warszawski rynek nieruchomości – I kw. 2023

Spokojny początek roku i co dalej?

28 kwietnia 2023
Autorzy:
  • Mateusz Polkowski
  • Hanna Dąbrowska
  • Piotr Kamiński

Po pełnym roku trwania inwazji Rosji na Ukrainę, nieustannie podwyższanych kosztach energii i  rosnącej inflacji, rok 2023 rozpoczął się na stołecznym rynku biurowym stosunkowo spokojnie. Współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymał się na stabilnym poziomie, a firmy wraz z wejściem w życie nowej ustawy dotyczącej pracy zdalnej, do końca I kw. musiały określić jaki model pracy będą stosować. Dość zachowawcze podejście najemców w zakresie wynajmowania powierzchni biurowej w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. było zawiązane zarówno ze wspomnianym procesem decyzyjnym, jak i z zapowiadaną już od dawna luką nowej podaży prognozowaną na ten rok.

W I kw. 2023 r. na terenie Warszawy do użytku nie oddana została ani jedna inwestycja biurowa. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do rekordowych przyrostów podaży rzędu 200 000 – 300 000 m² rocznie. Ten trend ulegnie odwróceniu w nadchodzących dwóch-trzech latach. Zgodnie z prognozami nowe budynki planowane na 2023 r. dostarczą łącznie 75 000 m² oraz 115 000 m² w 2024 r.

W I kw. 2023 roku najemcy ostrożnie podchodzili do podpisywania umów najmu w Warszawie i popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w tym okresie osiągnął blisko 159 000 m². Porównując ten wynik do I kw. roku ubiegłego, to wolumen transakcji był obecnie o 40% niższy, natomiast według wstępnych prognoz całkowita aktywność najemców w skali roku będzie porównywalna do wyniku z 2021 r. Kolejne lata, wraz ze zwiększoną ilością nowej podaży dostarczanej na rynek będą dawały najemcom szerszy wybór biur w najnowocześniejszych inwestycjach.

Początek roku odnotował delikatny wzrost stawek za najlepsze nieruchomości biurowe w Centrum i obecnie czynsz za wynajem powierzchni w najwyższej klasy obiektach w tej strefie wynosi 18-23,5 €/m²/ m-c. Na koniec marca 2023 r. w Warszawie stawki kształtowały się od 18 do 26 €/m²/ m-c w strefach centralnych oraz między 11 a 17 €/m2/m-c poza nimi. Presja wzrostowa na czynsze za najlepsze powierzchni biurowe jak również za opłaty eksploatacyjne utrzyma się w kolejnych kwartałach, szczególnie w centrum miasta.

Wypełnij ten formularz, aby pobrać raport

Podczas przesyłania formularza wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

 

Informacja na temat ochrony prywatności

Jones Lang LaSalle (JLL) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i powiązanymi jest wiodącym globalnym dostawcą usług w zakresie zarządzania nieruchomościami i inwestycjami. Poważnie traktujemy obowiązek ochrony  przekazywanych nam danych osobowych.

Dane osobowe, które zbieramy, służą do celów związanych z obsługą zapytania.

Dokładamy wszelkich starań, aby dane osobowe były bezpieczne, zapewniamy odpowiedni poziom ich ochrony i przechowujemy je tylko przez czas niezbędny do realizacji zapytania z uzasadnionych powodów biznesowych lub prawnych. Następnie usuwamy je w sposób bezpieczny i pewny. Aby uzyskać więcej informacji na temat danych osobowych przetwarzanych przez JLL, prosimy zapoznać się z naszymi zasadami ochrony prywatności.